Sorunuz mu var? Bizi Arayın (332) 324 11 20

Meram Belediyesi

Tıbbın Hizmetinde Bir Ressam: Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci dendiğinde aklımıza güzel resimler yapan bir ressam gelmektedir. Peki, da Vinci’nin ressamlığı yanında bir bilim adamı olduğunu biliyor muydunuz?

slider image slider image slider image slider image

Bilim adamı olan da Vinci; filozof, astronom, mimar, mühendis, mucit, anatomist, matematikçi, müzisyen, heykeltıraş, jeolog ve yazardır.

Leonardo da Vinci aynı zamanda kent planlamacısı ve silah tasarımcısıdır. Leonardo da Vinci 1452 yılında, İtalya’nın (Empoli yakınlarındaki) Vinci Kasabası’nda dünyaya gelmiştir. Babası tarafından küçük yaşlarda, ressam Verrocchio’ nun atölyesine çırak olarak verildi.

Figür eskizleri için yapmış olduğu incelemeler Leonardo’nun insan vücuduna olan ilgisinin temelini oluşturmaya başladı. Leonardo da Vinci vücuttaki her kemiği resimleyerek fonksiyonlarını tanıttı. Leonardo’nun anatomideki detaylı incelemeleri ve anatominin işlevselliğini açıklaması anatomiyi çizim olmanın ötesine götürmüş ve anatomiye bir bilim adamı gözüyle bakmasını başlatmıştır. Bilim için önem taşıyan bu gözlemler, Leonardo' yu modern bir tıbbın babası yapmıştır.

Size Leonardo’nun ünlü Mona Lisa veya Son Akşam Yemeği tablolarından bahsetmeyeceğiz. Konumuz Leonardo’nun anatomi çalışmalarıdır. İnsan oranlarını ayrıntılı olarak incelemiş olan Leonardo insan anatomisinin anlaşılmasında öncü olmuştur. Anatomiyi ayrıntılı bir şekilde yazmış ve illüstrasyonlarla göstermiş olan Leonardo birçok insan iskeleti çizimi yapmış, insan vücudunu yalnızca ortaya çıkarmaya değil, parçalara ayırmıştır. Yaşamı boyunca 30’u insan olmak üzere 100’ü aşkın kadavra üzerinde yaptığı anatomi çalışmaları sonucunda 779 anatomik çizim meydana getirmiştir.

Kadavraları ayırarak en ince ayrıntısına kadar inceledikten sonra çizimlerini yaptı. İnsan kafatasını ve beynin kesitlerini mükemmel şekilde tarif etmeyi başardı. Leonardo karmaşık omuz kemerinin yapıları ve ayak kemikleri üzerinde çalışmalar yaptı. Kemiklerin kaslar tarafından hareket edilmesini tanıtarak ilk kez uygun çift eğrili omurga, omurganın gerçek eğimini resimledi ve tarif etti.
Hatta hamilelik mucizesini anlamak amacıyla anne karnındaki bebeği bile resimledi. Kanın vücudumuzdaki durumunu, yağmurun yağması, denizlerde toplanması, buharlaşıp yeniden yağmur olması devinimine benzetmesi günümüzde kan dolaşımı olarak isimlendirilmektedir.

İnsan diş sayısının tartışıldığı bir dönemde insan dişlerini çizerek 32 dişi tanımladı. Kalp kasının diğer kaslardan daha güçlü olduğunu belirten Leonardo, bilinen en eski koroner arter çizimleri yaptı. Yaptığı gözlemlerle kasların çalışmasını ve kemiklere güç vermesini ortaya koyan Leonardo bunları makara ve çarklarla çalışan bir makineye uyarladı. “Leonardo’nun Robotu” adı verilen bu tasarımı, kalp rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde, 2005 yılında bir kalp cerrahına esin kaynağı olmuştur. Leonardo’nun gözlemlerini toplamak ve onları rehber olarak kullanmak için sürekli yanında bulundurduğu küçük not defterinden yararlanmaktadır. Ölümünden insanlığa bıraktığı önemli hatıraları bu not defterleridir.

Evet, arkadaşlar pek çok kişiye ilham kaynağı olan Leonardo’nun başarısının sırrı nedir?

Leonardo’nun başarısının temelinde iyi bir gözlemci olmasının yanı sıra, merak duygusunu da saymak gerekmektedir. Doymak bilmez bir merakla ve kesintisiz öğrenmek için sürekli arayış içinde olmuş ve mantıkla hayal gücü arasında bir denge geliştirmiştir. Leonardo çalışmalarında sabırlı ve kararlı olmuştur.
“Engeller, zorluklar beni yıldıramaz, her engel beni daha iyiye doğru iter.”, “Gözünü bir yıldıza diken kişi kararını değiştirmez.” gibi sözleriyle kararlılığını ve azmini anlıyoruz.