Sorunuz mu var? Bizi Arayın (332) 324 11 20

Meram Belediyesi

Türkler ve Okçuluk Hakkında Herşey

slider image slider image slider image slider image

Ok ve Yay insanlık tarihi boyunca 20 bin yıldan bu güne birlikte anılmıştır. Eski kaynaklarda bazı kavimler, okçu kavimler diye anılıyordu. Batı ve Hristiyan Tarihçiler ‘Okçu Kavimler’ diye Hunları, Moğolları, Türkleri ve Tatarları kaynaklarında ‘Okçu Kavimler’ diye adlandırırlar.
Türkler at sırtında ok ile avlanan bozkırlarda göçebe olarak yaşayan ve bu yaşama en iyi şekilde uyum sağlamış savaşçı kavimlerdir. Nitekim bunun sonucu olarak da ilk önceleri siyasi topluluklar kurmuş ve sonraları imparatorluklara sahip olmuşlardır.

Eski Arap Tarihçileri Türkleri anlatırken “O Türk ki atını hızla koştururken öne arkaya sağa sola yukarı aşağıya ok atar ve okların hedefi vurmaması gibi bir şey söz konusu olmaz...
Türkün iki gözü yüzün önünde iki gözü ise kafasının arkasındadır” gibi Türkler’ in ne kadar iyi bir Savaşçı Kavim oluğunun kanıtlarıdır.

Türkleri tarih sahnesinde ilk defa gören Avrupa halkları ise ki o dönemlerde atın bir binek hayvanı olarak kullanıldığını bile bilmeyen bu halklar Türkleri şöyle tarif ediyorlar. Saçları uzun sol kulağı küpeli at üstünde ilerlerken ters yöne ok atan dehşet insanlar gördük diye anlatıyorlar idi.

Okçuların Piri Hz.Sa’d Bin Ebî Vakkâs olarak, zihgircilerin Piri ise Hz. Ali olarak tanıyıvermiştir. Tek sebep ise Hz peygamberin “ anam babam sana feda olsun” diye dua ettiği bir okçu olmasından başka bir şey değildir bu yüce İslam olma şuuru onu yine Hasan ve Hüseyin Efedilerimiz’ in parmakları ok atarken yara olmasın diye deri parçaları bağlayan Hz.Ali efendimiz’ i zihgircilerin piri olarak kabul etmesindeki neden ile aynıdır. O artık tam bir Müslüman olmasıdır.

Artık yayını eline almadan abdestini alan okunu atmadan besmelesini çeken attığı oku sen atmadın bu oku ALLAH attı ayeti mucibinde okunu 850 metre gibi bir uzaklığa uçurabilen tozkoparan İskender’ler gibi atan Müslüman bir oldu. Ok meydanlarını artık o yerlerin en kutsalı görüp dualarını dahi o meydanlarda yapan ve 500 yıl İslam’ ın bayrağını dalgalandıran bu savaşçı Müslüman tüm mazlum halkların o gün olduğu gibi bu günde kurtuluş ümidi oldu.

Sonuç olarak örfünden gelen Alplik (kahramanlık ) sıfatına İslam’da sonra gelen Erenlik Evliyalık (Allaha dost olmuşluk) birleşerek Alperen oldu. ALLAH cümlesinin şefaatine nail eylesin.(amin)

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel Türk okçuluğu sanatçısı Osman GÖZEL beyfendiye teşekkür ederiz”