Sorunuz mu var? Bizi Arayın (332) 324 11 20

Meram Belediyesi

Müzik Ruhun Gıdası Mı?

Değerli arkadaşlar, mûsikî geçmişi insanlık tarihi kadar eski bir bilim ve san’at dalıdır.

slider image slider image slider image slider image

Müziğin tanımı için ilk aklımıza gelen; “Müzik ruhun gıdasıdır.”

Değerli arkadaşlar nasıl midemizi doldururken seçici davranmak zorundaysak ruh da midemizden daha önemsiz bir varlığımız değildir. Ruh bizim ölümsüz olan ve Allah’ın kendi varlığından bize hediye etmiş olduğu bir cevherdir.

Ruhumuzun dış dünya ile olan bağlantısı akıl ile yapılmaktadır. Aklında önemli yardımcıları; gözler, kulaklar ve konuşma gücümüzdür. Gözlerimiz güzel bir şey gördüğü zaman ruhumuz bundan lezzet alır. Kulaklarımızdan kötü, uyumsuz bir ses veya söz girecek olsa ruhumuz feryat eder, çırpınır. İşte nasıl ki midemize giren kötü veya kokuşmuş bir gıdayı midemiz nasıl kabul etmez ve tepki gösterirse ruhumuz da kendisine gıda olarak sunulan bazı zararlı unsurları kabul etmez ve tepki gösterir.

Gerçek san’at bize Allah’ı hatırlatan bir unsur olmalıdır. Eğer böyle olmazsa işte o zaman san’at ruhumuz için bir şifa, bir güzellik, bir mutluluk kaynağı değil bir hastalık kaynağı olabilir. Bazı müzik türleri vardır ki bu tür müzikleri dinlediğiniz zaman elinizde olmadan agresif bir kişiliğe bürünebilirsiniz. Eğer sözler ve müzik yapısı itibariyle insan fıtratına uymayan kırıcı ve depresif bir yapıda ise negatif duyguları ve insani olmayan davranışları ortaya koymaktadır.

Söz ve müzik olarak ahlaki ve ilahi kanunlara ters değilse bu sefer de pozitif ve rahatlatıcı duyguları tetikler ve işte o zaman gerçekten de “Müzik ruhun gıdası olur.”

Japon bilim adamı Prof. Dr. M. Emoto su ile ilgili 10.000 deney yapmış ve su kristallerinin donarken resimlerini çekmiş. Her seferinde bu resimleri çekerken farklı türden müzikler dinletmiştir. Bu deneylerin sonucunda klasik diyebileceğimiz ve saldırgan olmayan müziklerde su kristalleri adeta bir madalyon gibi anlamlı resimler verirken; metal müzik dinletilirken çıkan su kristalinin resmi çok anlamsız ve dağınık olarak gözlemlenmiştir. İşte cansız dediğimiz bir su damlası bile iyi ve kötü müziği seçip algılarken bizim çok daha mükemmel olan ruh ve duygu dünyamızın bu kötü müziklerle ne hale geldiğini düşünebilirsiniz.

Değerli arkadaşlar nasıl midemizi doldururken seçici davranmak zorundaysak ruh da midemizden daha önemsiz bir varlığımız değildir. Ruh bizim ölümsüz olan ve Allah’ın kendi varlığından bize hediye etmiş olduğu bir cevherdir.