Sorunuz mu var? Bizi Arayın (332) 324 11 20

Meram Belediyesi

Reportaj

"Murat Salim Tokaç" - Tambur

slider image slider image slider image slider image

Sayın Murat Salim TOKAÇ Meram Bilim Kurdu okurları için cevaplıyor...

1. Müzikle tanışmanız nasıl oldu?

Müziğe başlamaktan çok müziğin içine doğduğumuz söylenebilir. Hatta genetik bir temeli olduğunu düşünmekteyim. Babam Dr. Turgut Tokaç, bu anlamda her zaman rehber olmuştur. İlk müzik bilgilerini kendisinden, onun engin arşiv ve birikiminden edindim diyebilirim. Misafirlerimiz, misafirliklerimiz, sohbetlerimizi hep bu minval üzereydi. Elimize saz verilmeden önce geleneksel sanatımıza ait tınılar hep kulağımızdaydı. Sanatta tekâmülümüz süresince feyz aldığımız pek çok kıymetli sanatkâr oldu tabii ki ama doğumdan önceye varan bu serüveni sağlayanın hakkını da teslim etmek gerektiğini düşünmekteyim…

2. Müzik ile matematiğin arkadaşlığını bir kaç kelime ile anlatabilirmisiniz?

Ben müzik ve matematik ilişkisini soyut ve somutun birlikteliği olarak nitelendirmekteyim. Evvela ritim vardı, sonrasında sesler ilâve oldu. Sayılar ve notaların aynı düzlemde olduğu âşikar bir gerçektir. Örneğin bir teli ikiye bölerek aynı sesin incesini elde eden ve buna oktav diyen, iyi müzisyen kimliğinin yanı sıra matematikçilik yönüyle maruf M.Ö. 6. yüzyılda yaşamış olan Pythagoras’dır. Antik Yunan’da müzik, aritmetik, geometri ve astronomi ile birlikte matematiğin dört ana unsurundan biri kabul edilmiştir.

Rakamlar, frekansların karşılığı olmuş, ses sınırlarının, aralıkların göstergeleri olmuş. Az önce arz ettiğim örnekte olduğu gibi pek çok matematikçi müzikle ilgilenmiş ve tarih boyunca müziği matematiksel temellendirmelerle anlatma gayretinde olmuşlardır. Altın oran v.b. pek çok teori matematik müzik ilişkisinin somut örnekleri olarak karşımızda durmaktadır. Son olarak Hz. Mevlânâ’nın bir ifâdesine yer vermek isterim. Kendisinin yanılmıyorsam Dîvân-ı Kebîr’inde bir ifâde var “mûsikî ilmi şehâdet getirmektir…” diye. Bu ifâde de dikkat edilecek bir diğer konu kendisinin müziği bir ilim olarak nitelendirmiş olmasıdır.

T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı
Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü
Doç Dr. Murat Salim TOKAÇ beyfendiye teşekkür ederiz”