Sorunuz mu var? Bizi Arayın (332) 324 11 20

Meram Belediyesi

Sizden Meram’lı Yazılar Köşesi

Meramlı Çınar

slider image slider image slider image slider image

Günlerden bir gün, ulu bir çınar ağacının yanında bir sarmaşık filizlenir.

Zaman geçtikçe sarmaşık kollarını atar, yağmurun da etkisi ile müthiş bir hızla büyür. Neredeyse çınar ağacı ile aynı boya geldiğinde ona sorar: - Hey çınar, sen kaç yılda bu boya geldin? - Yetmiş yılda, der çınar. - Yetmiş mi, diye güler sarmaşık. Ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak! - Doğru, der çınar. Zaman geçer ve sonbahar gelir, yapraklar sararır ortalığı kızıl ile sarının kucaklaştığı bir sonbahar kokusu alır.

İlk rüzgârlarla beraber sarmaşık üşümeye, yapraklarını dökmeye ve bükülerek aşağı doğru inmeye başlar. Endişeyle çınara danışır: - Neler oluyor bana çınar? - Telaşlanma, yalnızca ölüyorsun, der çınar - Neden? - Benim elli yılda geldiğim yere, iki ayda gelmeye çalıştığın için.” Şunu unutma genç sarmaşık, gençken heyecenlı ve hızlı olursun belki istemeden birçok hata bile yapabilirsin, hata yaptığında ders almayı bilip, büyüklerinden nasihat alırsan seninde ulu ve köklü bir çınar gibi ayakların yere sağlam basar ve gerçek başarıyı yakalarsın evlat.... Diyerek sözlerini tamamlar Meramlı Çınar.

Bana göre başarı da bu hikayede anlatılan çınar ağacına benzemelidir. Başarı karesinde hızla ilerlediğimizde, zaman zaman durup, altını dolduracak bilgi ve birikime sahip olup olmadığımızı kontrol etmezsek, ilk rüzgarla yerlere savrulacak bir kabak gibi altı yalnızca kibir ve şansla doldurulmuş bir ayağı çukurda bir merdivenin üzerinde durduğumuzu fark edebiliriz. Gerçek başarı, emek, yürek ve kararlılık ister.

Çınar ağacı ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişen en uzun ömürlü ağaçlardan biridir.

Zeynep İSAR Çumralıoğlu İmamhatip Ortaokulu