Sorunuz mu var? Bizi Arayın (332) 324 11 20

Meram Belediyesi

Matematikçi Hayvanlar

slider image slider image slider image slider image

Detaycı Örümcek

Doğanın temel yasalarından matematik benim için olmazsa olmazdır, Çünkü ağlarımı örerken hesaplar, ince eler sık dokurum…

Ağ örümüm çoğunlukla gece olur. Ağlarımı örmem en fazla 60 dakikayı alır. Ağılarımın ortasında spiral ve yapışkan bir yer vardır ve diğer iplikcikler kurudur. Bir sinek ağıma konarsa hemen yapışır. Kurtulmak için çırpındıkça daha da yapışır. İkaz iplikciyi ile av yakalandığını anlayınca hemen gelerek avımı zehirlerim. İkaz iplikciğimin bir ucu ağa bağlı, diğer ucu ise daima kendimdedir.

Ağlarım, genellikle yere dik vaziyettedir. Maksat, uçan arı ve sinekleri yakalamaktır. Her örümcek türünün, kendisine has ağ örme stili vardır. Ancak dikkati çeken nokta, ağlarda geometrik inceliklerin her zaman varlığıdır. Ağ örme işi örümceklerin, doğuştan kazandıkları bir sanattır. Küçük bir örümcek, daha önce hiç ağı görmemiş ve örmemiş olmasına rağmen büyüklere benzer ağlar örer. İşte buda bizi ve evreni mucizevi bir şekilde yaratan Rabbimizin delilleridir.

Tasarrufçu Kuşlar

Biz Kuşlar gelişigüzel bir şekilde değil, sürü halinde uçarız. Uçarken de hepimiz belirli bir sıraya girer ve havada bir “V” şekli oluştururuz. Bu V şekli, karşılaştığımız hava direncini azaltarak kanatlarımızın arkasında kalan hava yukarı doğru yükselir. Birbirini izleyen kuşun bu hava yükselişlerinden yararlanması mümkündür. Ancak aynı zamanda birbirimizin yoluna çıkmamamız için de öndeki kuşun kanatlarının birinin ucu hizasında uçması gerekir. Bu bakımdan göçmen kuş arkadaşlarımız için en avantajlı uçuş biçimi V şeklinde olandır.

Böylece harcadığımız enerji miktarını en aza indiririz. Bu da yaşamını sürdürmek için çok uzun mesafeler katetmek zorunda olan göçmen kuşlar için oldukça yararlıdır.  Bu uçuş düzenimiz o kadar etkilidir ki, bu sayede yaklaşık % 23 & %39’lük bir enerji tasarrufu sağlarız. Bu şekilde, yere indiğimizde fazladan 6-7 gram daha yağımız kalmış olur. Bu artan yağ ise gereksiz değildir; rüzgârların ters yönden esmesi durumunda kullanacağımız yedek yakıttır.

Mühendis Kunduz

Ben iyi bir mühendisimdir. Aynı zamanda matematikçi, inşa ettiğim yapılarda suyun akış yönünden tutun da, duvarlarımın mücadele etmesi gereken su basıncına kadar hepsini tek tek hesaplarım çünkü bu benim işim ve ben işimi çok seviyorum…
Özenle inşa ettiğimiz yuvamız, aynı zamanda oldukça geniş bir barajdır biz Kunduzların inşa ettiği baraj, suyun önünü tam 45 derecelik bir açıyla keser. Yani barajımızı, dalları suyun önüne rastgele atarak değil tamamen planlı bir şekilde inşa etmekteyiz.

Burada ilginç olan günümüz hidroelektrik santrallerinin tümünün bu açıyla inşa edilmesidir. Kunduzlar, bunun yanı sıra, suyun önünü tamamen kesmek gibi bir hata da yapmazlar. Barajı istedikleri yükseklikte su tutabilecek şekilde inşa eder, fazla suyun akması için özel kanallar bırakırlar. Kunduzun yaratılışı, yapacağı inşaatçılık işi için özel tasarımlarla doludur.

Mimar Arılar

Bizim bal peteklerimiz niçin altıgendir hiç düşündünüz mü?
Biz Arılar doğanın gerçekten usta mimarlarıyızdır. Kesiti düzgün altıgenler oluşturan prizma şeklindeki petek gözlerinin dipleri bir piramit oluşturarak sona ererler. Kovanlardaki şekliyle dik duran her petekte, petek gözleri yatayla sabit bir açı yapacak şekilde inşa edilirler. Her bir gözün derinliği 3 santimetre, duvar kalınlığı ise milimetrenin %5’i kadardır.
Bu kadar ince duvar kalınlığına rağmen altıgen yapı nedeniyle büyük bir direnç kazanırlar ve arıların depoladıkları kilolarca balı rahatlıkla taşıyabilirler. Arıların petek gözlerini kusursuz bir şekilde altıgen yapmalarının başka sebepleri de vardır.

Eğer beşgen, sekizgen veya daire şekillerini seçselerdi bitişik gözler arasında boşluklar kalacak, işçi arılar fazla mesai yaparak ve daha fazla balmumu harcayarak bu boşlukları doldurmak zorunda kalacaklardı. Gerçi üçgen veya kare yapsalardı bu boşluklar olmayacaktı ama altıgenin bir başka özelliği daha vardır. Alanları aynı olan üçgen, kare ve altıgen şekillerden toplam kenar uzunluğu en az olanı altıgendir.
Yani aynı miktarda balmumu ile daha çok altıgen odacığın kenarı çevrilebilir. Aslında matematiğin, geometrinin ve simetrinin en kusursuz örnekleri sadece bal peteklerinde değil doğanın her yerinde görülebilir. Ancak bizler günlük hayatın hayhuyu içinde bu mükemmelliğin farkına varamayız.
Evet, Sevgili Bilim Kurtları;
Şimdi bu bilgileri aldınız haydi güzel kitabımız Kuran-ı Kerîm’ den NAHL ve RAHMAN sûrelerini birde bu gözle okuyun…