Sorunuz mu var? Bizi Arayın (332) 324 11 20

Meram Belediyesi

Matematiğin Hikayesi

slider image slider image slider image slider image

Mısır topraklarının çok büyük bir bölümü kurak ve verimsizdi. Ancak çöle hayat veren Nil Nehri Mısır’ın tam ortasından akıyordu. Bu nehrin çevresinde yetiştirilen tarım ürünleri bütün Mısır halkının besin ihtiyacını karşılıyordu. Çiftçiler nehrin çevresinde tarlalarını ekip biçiyorlardı.

Her yıl bahar aylarında Nil Nehri taşıyor, sel baskınları yaşanıyor, çiftçilerin toprakları birbirine karışıyor, arazilerinin sınırları belirsizleşiyordu. Selden sonra tarlalarına gelen çiftçiler kendi arazilerinin neresi olduğunu bulamıyorlar, aralarında tartışıyorlardı. Mısırlılar bu duruma bir çözüm üretmek istedi. Önce güzel havalarda herkesin arazisi ölçüldü. Bu ölçümler sırasında farklı şekiller ortaya çıktı. Kiminin tarlası üçgen, kiminin kare, kiminin de dikdörtgendi.

O yıl öyle bir yağmur yağdı ki Nil Nehri her zamankinden daha büyük bir coşkuyla aktı ve çevresinde ne varsa sürükledi. Bu büyük selden sonra insanlar daha önce yaptıkları ölçümlere göre tarlalarını yeniden tesbit ettiler. Bu tesbitlerini, Nil Nehri civarında yetişen 15-20 metre uzunluğunda 40-50 cm genişliğinde ve 300 yıl da yanabilen papirüs adlı bitki yapraklarına yazıyorlardı.

İnanabiliyor musunuz

Matematik bu kadar gerçek ve önemli bir ihtiyaçtan ortaya çıktı. Sonraki yıllarda Hintliler, Çinliler, Araplar, Türkler ve Avrupalılar; kısacası bütün insanlık matematiğe katkı sundu. Fen bilimlerinden coğrafyaya, astronomiden tıp araştırmalarına kadar pek çok bilim dalı matematikten faydalandı. Ayrıca matematik bilmeden felsefe, tarih ve edebiyat gibi sosyal bilimler alanlarında da doğru sonuçlara ulaşılamayacağı kabul edildi. İnsanlığın gündemine gerçek ve önemli bir sorunun çözümüyle giren matematik bilimi, bugün, “Ayda su var mı?”, “Gezegenler arası yolculuk mümkün mü?”, “Robotlar insan gibi davranabilir mi?” gibi sorulara cevap arayan bilim insanlarının vazgeçilmezidir.

Ne Yapalım, Ne Okuyalım

Tübitak Yayınlarından “Şekilli Matematik Sözlüğü“,
“Matematik Bize Ne Anlatıyor“ ve
“Arkadaşlığın Matematiği” kitapları, yine Tübitak Yayınlarından
Aylık “Bilim Çocuk“ dergisi takip edilebilir.