Sorunuz mu var? Bizi Arayın (332) 324 11 20

Meram Belediyesi

Tıp Dehası Leonardo Da Vinci Ve Günümüz Tıp Teknolojisindeki Yeri

15 Nisan 1452 tarihinde, İtalya’da doğan Leonardo da Vinci sanatçı kişiliğinin yanında bilim ve icatların tasarımına duyduğu büyük ilgiyle tanınan çok yönlü bir kişiliktir. Ressam olarak Son Akşam Yemeği, Mona Lisa ve Kayaların Bakiresi adlı rönesansın en yüksek eserleriyle tanınır.

slider image slider image slider image slider image

Leonardo da Vinci onyedisine geldiğinde resim dersi almak için Floransa’da Andrea del Verrochio‘ın yanına çırak olarak gider.

Bilime olan ilgisi Floransa’da başladı. Bilimi kullanarak sanatını geliştirdi. Sanattan öğrendikleriyle ilgi alanları da genişlemeye başladı. Sıradışı savaş aletleri, sulama sistemleri ve zamanına göre inanılmaz aletler tasarladı.

Bu eserler ve çizimleri bilimsel ve sanatsal açıdan dahiyane ayrıntılarla doludur. Günümüzde bile bu paha biçilemez eserler halen sıradışı gizemler taşımaktadır. Leonardo’nun zamanının çok ötesinde olduğu bariz olmakla beraber, yaptığı bazı tasarımların bugün bile oldukça sıra dışı olduğunu kabul etmek gerekir.

Leonardo da Vinci’nin tıp merakı ve kadavra incelemeleri 1510 yıllarında koldaki kasların hareketini gösteren anatomik çalışması ile başladı. Leonardo da Vinci’nin insan vücuduna ilgisinin temelini, figür eskizleri için incelemeler oluşturur. İnsanı olabildiğince canlı ve tüm hareketleri gerçeğe en yakın şekilde çizmek için dış gözlemleri yeterli görmemiş, vücudun içini de görmek, kemiklerin, kasların ve eklemlerin birbirleriyle ilişkilerini kavramak istemiştir.

Da Vinci’nin anatomi araştırmalarına ilgisi artmaya başlamıştı. İnsanın mükemmel bir makine olarak tasarlandığını söylüyordu. Onun bu merakını arttıran ise, Antik Çağ hekimi Galen’in metinleriydi. Ancak buna olan merakını daha da arttırmıştı. Aklında çok soru oluşmuş, bunların cevabını bulması gerekiyordu.

Leonardo da Vinci, gördüklerini çizerek açıklığa kavuşturuyordu. Kesitlerle, ayrıntılı görünüşlerle ve farklı açılardan yaptığı çizimlerle anatominin detaylarını ortaya çıkarıyordu. Çizimlerindeki bazı kusurlarına karşı son derece açık olarak anlatmıştı.

Leonardo da Vinci’nin bilime katkıları günümüz tıbbına da öncülük etmiş ve tıp teknolojilerinin ilerlediği yaşadığımız bu dönemde Robotik Cerrahiye ilham kaynağı olmuştur. “Da Vinci Robotik Cerrahi” son 10 yılda kanser cerrahisinde gelişen ve dünyada hızla yayılan en önemli cerrahi yöntemlerden biridir. En az kesik ile kanser tedavisinin tüm prensiplerine uyularak yapılan, normal dokulara da mininum düzeyde zarar veren yöntem olan “Da Vinci Robotik Cerrahi”, dokuları gerçek boyutlarının 20 katı büyütüp üç boyutlu bir görüntüleme altında ameliyat olanağı sağlamaktadır.