Sorunuz mu var? Bizi Arayın (332) 324 11 20

Meram Belediyesi

Bitkiler Konuşuyor

slider image slider image slider image slider image

Bozkangal

Papatyagillerden, iki yıllık bir bitkiyim. Boyum 2 m’ye ulaşabilir. Gövdem tüylerle kaplıdır. Gövdenin tabanından çıkan yapraklarım elips şeklindedir. Gövdemin yaprakları daha incedir. Yaprak uçlarım ve çiçek kenarlarım batıcı dikenlerle kaplıdır. Bozkırlarda, nehir kenarlarında, nadasa bırakılmış tarlalarda ve yol kenarlarında yaşarım.

Binbiryaprak

Papatyagillerden, çok yıllık bir bitkiyim. Gövdem yumuşak tüylerle kaplıdır. Bileşik yapraklarım vardır: sarmal dizilir. Ormanlarda, bozkırlarda, volkanik kayalıklarda, yamaçlarda ve çayırlarda görülüm.

Çobançantası

Turpgillerdenim ben, tek yıllık bir bitkiyim. Gövdem tüylerle kaplıdır. Gövdenin tabanından çıkan yapraklarım ok şeklindedir: rozet şeklinde Kalp şeklindeki üst yapraklarım daha küçüktür. Tarım alanlarında, terk edilmiş yerlerde ve çorak arazilerde görülürüm, anlıyacağınız yanlızlıktan biraz hoşlanırım.

Ecibücü

Karanfilgillerden zarif mi zarif, çok yıllık bir bitkiyim. Gövdem tüysüzdür. Yapraklarım mızrak şeklindedir, karşılıklı dizilir. Tarlalarda ve yarnağarda görülürüm.

Sarıkantaron

Sarıkantarongillerdenim çok yıllık bir bitkiyim. Yapraklarım yumurta, elips ya da mızrak şeklindedir, karşılıklı dizilir, Yol kenarlarında, tarlalarda, boş arazilerde ve kuru topraklarda görülürüm.